یه هدیهٔ خاص

از بهترین هدیه‌هایی که می‌تونستم بگیرم، مجموعه‌کتاب‌های سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها بود، که گرفتم!

به‌طور خاصی من این داستان رو دوست دارم و به دفعات فیلم سینماییش رو دیدم، همینطور چندین اثر خوب و بد دیگه‌ای که به خطهٔ میانی ربط دارن؛ ولی هنوز داستانش رو نخونده بودم که امسال هدیه گرفتمش. کیسهٔ پارچه‌ای با طرح ریک و مورتی هم حرف نداشت.

پیشنهاد می‌کنم اگر هنوز ارباب حلقه‌ها رو ندیدید، حتما ببینید و حتما داستان‌های خطهٔ میانی رو پیگیری کنید.

در آخر هم یه لیستی می‌ذارم از تولیدات نمایشی در مورد خطهٔ میانی، تا اگر کسی مثل من واقعا دوستش داره، ببینه. البته واقعا همه‌شون خوب نیستن ولی برای من همه‌شون ارزش دیدن رو داشتن:

شبکهٔ علیّت یرسینیوز

برای درس اصول همه‌گیری شناسی (اپیدمیولوژی)، می‌بایست شبکهٔ علیت یک بیماری رو به دلخواه استخراج و طراحی می‌کردیم. به دلیل اینکه در این نمودار، از واژگان تخصصی استفاده نشده، تصمیم گرفتم اون رو اینجا بگذارم؛ شاید نظر دیگران رو هم جلب کنه و به گستردگی طیف کاری دامپزشکی پی ببرن…

Yersiniosis

نمایش تصویر با کیفیت بالا (با فرمت PNG)
نمایش تصویر با کیفیت بالا (با فرمت SVG)

البته لازمه ذکر کنم که این نمودار به هیچ‌وجه نتیجهٔ کار شخصی من نیست و کار من صرفا جمع‌آوری اطلاعات و ترسیم نمودار بوده.

نرم‌افزارهای استفاده‌شده:
Dia: طراحی نمودار
Inkscape: انجام اصلاحات
Gimp: اضافه‌کردن حاشیه، اصلاح پس‌زمینه و خروجی

پی‌نوشت ۱: یرسینیوز در انسان
یرسینیوز یک بیماری عفونی باکتریایی با عاملیت جنس Yersinia است. بیشترین موارد گزارش‌شده از این بیماری – در ایالات متحدهٔ آمریکا – بر اثر آلودگی با باکتری Yersinia entrocolitica بوده‌اند. از دیگر اقوام این باکتری، Yersinia pestis عامل بیماری طاعون است.
آلودگی در کودکان و خردسالان شیوع بیشتری داشته و بیماری احتمالا بر اثر مصرف فرآورده‌های نیم‌پخته/کم‌پختهٔ گوشتی، مصرف شیر غیرپاستوریزه یا آب آلوده به باکتری منتقل می‌شود.
یافته‌های بالینی این بیماری، بسیار متنوع و وابسته به میزبان بوده و عموما شامل تب، درد شکمی و اسهال می‌شود؛ بعضا اسهال به‌صورت خونی مشاهده می‌شود. نشانه‌ها، پس از ۴ تا ۷ روز نمایان شده و ممکن است تا ۱ تا ۳ هفته یا بیشتر باقی بماند. از دیگر نشانه‌های رایج بالینی در نوجوانان و بالغین، درد در سمت راست شکم است، که بعضا با آپاندیسیت اشتباه می‌شود.

پی‌نوشت ۲:
یرسینیوز بیماری مشترک بین انسان و طیف وسیعی از حیوانات من‌جمله گاو، گوزن، پرندگان و ماهیان می‌باشد.

سال نو مبارک!

خب بالاخره داریم نزدیک می‌شیم به تحویل سال و این باعث شد که منم بعد از یه مدت طولانی یه چیزی توی وبلاگم بنویسم 🙂

امیدوارم سال جدید، یه سال پر از خوشحالی، موفقیت و پول باشه براتون؛ و به قول بچه‌های vetMD@:

… امیدواریم سالی «مهربان‌تر» با حیوانات را پیش رو داشته باشیم..

که واقعا کشور ما به تحقق این آرزو نیازمنده.در ضمن، برنامه دارم مجددا در سال جدید، به روزرسانی وبلاگم رو از سر بگیرم اگر عمری باشه.شاد باشید. 🙂